PROVEDBA ISTRAŽIVANJA UDRUGE RODITELJA "KORAK PO KORAK"
Autor: Silvija Kožić, 31. 1. 2018.

Naša škola sudjeluje u provedbi istraživanja među djecom i mladima Udruge roditelja „Korak po korak“ na projektu „Prevencija u zajednici“. Ovim projektom kojim namjeravamo doprinijeti učinkovitoj prevenciji zloporabe sredstava ovisnosti i smanjenju broja mladih ovisnika među djecom i mladima naše škole i zajednice.

Među učenicima drugih i četvrtih razreda će se tijekom veljače provesti anonimno istraživanje o zaštitnim i rizičnim čimbenika za zlouporabu sredstva ovisnosti djece i mladih.

Ukupno, u istraživanje se namjerava uključiti 1000 djece i mladih iz tri grada partnera na projektu (Jastrebarsko, Sveti Ivan Zelina i Zaprešić) s ciljem otkrivanja informacija o čimbenicima koji utječu na konzumaciju sredstva ovisnosti među djecom i mladima.

Rezultati ovog istraživanja vrlo su bitni za daljnji tijek projekta i razvoj akcijskog plana na razini grada prevencije jer učinkoviti plan koji će nam omogućiti razvoj konkretnih koraka za učinkovitu prevenciju.

Ovaj projekt ima za cilj doprinijeti učinkovitoj prevenciji zloporabe sredstava ovisnosti i smanjenju broja mladih ovisnika u našem gradu. Sve aktivnosti na projektu znanstveno su utemeljene i provode se u suradnji sa Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

Sukladno Etičkom kodeksu istraživanja s djecom, pripremljene su suglasnosti za zakonske skrbnike.

Ovo istraživanje, odobreno je te verificirano od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Ključna aktivnosti na projektu je uspostava univerzalne prevencije, a to će se provesti kroz uključivanje djece, mladih i građana u ovo istraživanje i procjenu prioriteta u provedbi preventivnih programa te osnaživanje gradskih Vijeća za prevenciju za razvoj i implementaciju programa prevencije s ciljem jačanja zasitnih čimbenika i smanjivanjem rizičnih čimbenika za zlouporabu sredstva ovisnosti.

Projekt se provodi uz  podršku Ureda za suzbijanje zloporabe droga, Ministarstva zdravstva te Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Više informacija o projektu pronađite na web stranici Udruge roditelja „Korak po korak“.