Lančana reakcija - Chemgeneration.com
Autor: Lucija Večerić, 5. 11. 2013.

Lančana reakcija

Završilo je najzanimljivije znanstveno natjecanje za srednjoškolce ''Lančana reakcija'' , obrazovnog portala Chemgeneration.com.  Nakon mjesec i pol dana marljivog rada svoje uređaje prijavila su 22 tima iz 18 škola, a tri su škole na kraju odustale. Ukupno je sudjelovalo 160 učenika i 24 profesora iz 14 hrvatskih gradova: Bjelovara Čakovca, Daruvara, Donjeg Miholjca, Đurđevca, Karlovca, Novske, Oroslavlja, Osijeka, Pule, Rijeke, Varaždina, Zagreba i naša škola, SŠ Dragutina Stražimira. Odluku o pobjedniku donijet će stručni ocjenjivački sud sastavljen od partnera projekta, nakon čega će završni događaj predstavljanja najbolje lančane reakcije biti održan 10. prosinca u pobjedničkoj školi. Natjecateljski timovi u međuvremenu natječu se za naklonost publike što je druga nagrada, a glasovanje traje do 1. prosinca. Videozapisi su na stranici:

Sve vas, naravno pozivamo da glasate za naš tim  Zelinski Baltazari a čine ga: Ana Mrvčić, Iva Kušec, Ivica Antolković, Luka Antolković, Ivan Sušec, Filip Škledar, mentorica Carmen Vunić.

U natjecanju sudjeluje i zelinska srednja škola. ''Od samog početka natjecanja Lančana reakcija učenici  vrijedno su prionuli poslu. Svaki dan marljivo rade, raspravljaju, dogovaraju, isprobavaju, tako da se iz dana u dan naš projekt stalno mijenja, ali polako dolazi svome kraju. Do sada nismo imali nekih većih problema, a najvažnije je da su učenici zadovoljni i da uče kroz zabavu'', rekla je Carmen Vunić, profesorica kemije i biologije u Srednjoj školi Dragutina Stražimira iz Svetog Ivana Zeline.

Znanstveno natjecanje  Lančana reakcija temelji se na radoznalosti i kreativnosti učenika te njihovoj sposobnosti rješavanja problema pa moraju koristiti znanje stečeno u školi kako bi izgradili jedinstven fizikalno-kemijski uređaj. Natjecanje organizira kompanija BASF uz potporu Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, Instituta Ruđer Bošković, Kemijskog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, Hrvatskog kemijskog društva te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Ekipe se prijavljuju na natjecanje slanjem videozapisa koji prikazuje rad njihova uređaja za Lančanu reakciju. Odluku o pobjedniku donijet će stručni žiri sastavljen od partnera projekta. Javnost će, pak, moći glasovati za najuzbudljiviji, pa čak i najzabavniji videozapis jer će od 15. studenoga biti dostupni na portalu chemgeneration.com.

Osim Hrvatske, natjecanje se u ovom trenutku odvija u Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Sloveniji i Slovačkoj a već je održano u Češkoj i Rumunjskoj.

Priloženi dokumenti:
Slika.jpg (438.56 KB)