Udruga Ambidekster klub
Autor: Lucija Večerić, 6. 11. 2014.

Udruga Ambidekster klub u suradnji s našom školom provodi projekt „Klikni za sigurnost – projekt usmjeren prevenciji nasilja nad djecom“

Općenito o projektu
Projekt „Klikni za sigurnost“ usmjeren je prevenciji nasilja nad djecom s ciljem zaštite učenika od različitih oblika nasilja te prevencije izlaganja učenika štetnim sadržajima na internetu uključujući izloženost seksualnom nasilju i govoru mržnje. U intervencijskom smislu ovaj projekt je sveobuhvatan te uključuje preventivni i tretmanski aspekt djelovanja kojim se pridonosi stvaranju sigurnijeg okružja za odrastanje djece i mladih u lokalnoj zajednici te se posebice nastoji pridonijeti zaštiti djece i mladih koji su već doživjeli neki oblik nasilja (npr. emocionalnog, tjelesnog, seksualnog).
Osim u našoj školi, projekt se provodi i u školama u istočnom dijelu grada Zagreba te u Varaždinu i Gospiću.

Aktivnosti projekta u SŠ Dragutina Stražimira

U sklopu projekta učenici u našoj školi bit će uključeni u prezentacije/radionice za srednjoškolce "Budi najjača karika u lancu nenasilja" s ciljem informiranja učenika o štetnosti nasilja, važnosti prijavljivanja nasilja te načinima traženja pomoći. Radionice će biti održane za sve učenike od prvog do trećeg razreda.

Učenici naše škole mogu se dobrovoljno uključiti u aktivnosti medijske kampanje „Klikni za nenasilje“* gdje će imati priliku zajedno sa stručnim djelatnicima i volonterima Ambidekster kluba kreirati i provoditi medijsku kampanju u lokalnoj zajednici s ciljevima: podizanja svijesti javnosti o štetnosti nasilja putem interneta; poticanja na zalaganje za ljudska prava; smanjenja tolerancije na govor mržnje na internetu te podizanja svijest javnosti o odgovornosti pojedinca i zajednice u zaštiti prava djece i mladih.

*Ciljevi kampanje usklađeni su s  ciljevima  Kampanje Vijeća Europe „No Hate Speech Movement“.

Podrška za djecu i mlade koji su imali iskustvo kao žrtve nasilja  i njihove roditelje

Za učenike naše škole i ostalu djecu i mlade u našoj lokalnoj zajednici koji su sudjelovali u nasilnim događajima kao žrtve nasilja te bi htjeli o tome s nekime razgovarati osigurana je stručna podrška putem:
- online savjetovališta "Klikni za sigurnost“ koje je dostupno na stranici http://www.ambidekster.hr/hr/klikni-za-sigurnost----online-savjetovaliste-ambidekster-kluba  (moguće je postaviti pitanje slanjem maila na adresu: spirit@ambideskter.hr i očekivati odgovor u roku od 24 sata), te

- telefonske linije savjetovališta: 01 2852 170 dostupne svaki radni dan u vremenu od 9,00 do 16 sati.

Također, djeca i mladi koji su imali iskustvo kao žrtve nasilja mogu se uključiti u radionice grupnog  rada "SAFE - socijalnopedagoški program radionica  za djecu i mlade“ gdje će moći naučiti kako se nositi sa nasilnim događajima, kako reagirati i zauzeti se za sebe te dobiti stručnu podršku pri suočavanju s problemom nasilja.

Zainteresirani roditelji koji žele razvijati svoje roditeljske vještine, prvenstveno one povezane s odgojem nenasilnog djeteta koje će imati dovoljno vještina za uspješan život u svijetu u kojem je nasilje, nažalost, učestala pojava mogu se uključiti u radionice grupnog rada za roditelje "Moje proaktivno dijete“.

Sve dodatne informacije o aktivnostima projekta „Klikni za sigurnost“ možete potražiti na stranici Udruge www.ambidekster.hr, upitom na mail adresu marijana@ambidekter.hr ili pozivom na broj telefona 01 2852 170.

Dodatne informacije o projektu:

Nositelj projekta: Ambidekster klub
Partneri na projektu: Centar za socijalnu skrb Zagreb, Centar za socijalnu skrb Gospić, Centar za socijalnu skrb Sveti Ivan Zelina, Centar za socijalnu skrb Varaždin
Voditelj projekta: Nebojša Buđanovac, dipl. defektolog – socijalni pedagog
Trajanje projekta: 01.09.2014.-31.08.2015.
Planirane aktivnosti provodit će se uz financijsku potporu Ministarstva socijalne politike i mladih.

Potražite nas na Facebooku-u pod Ambidekster klub.