NASTAVA NA DALJINU - OBAVIJESTI
Autor: Martina Zerec, 14. 3. 2020.

NAPOMENA: Obavijest se temelji na uputi koju je ministrica Divjak dala u obraćanju ravnateljima osnovnih i srednjih škola u subotu, 14. ožujka 2020. Snimka je dostupna na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=8SSsDcGS29k

U ponedjeljak su razrednici u suradnji s učenicima dužni testirati virtualne učionice, a u utorak će ih testirati učenici i predmetni nastavnici. (VIDI TABLIČNI PRIKAZ PRI KRAJU DOKUMENTA)

Preduvjet prvom koraku je obavljanje procedure opisane u dokumentima veznim za prijavu u Microsoft Teams, a koji se nalaze u obavijestima o nastavi na daljinu objavljenima u petak, 13. ožujka 2020.

Maturanti će u ponedjeljak imati obvezu testirati virtualni razred s razrednikom, te gledati sadržaje na Sportskoj televiziji u vremenu od 12:45 do 14:00 (VIDI TABLIČNI PRIKAZ PRI KRAJU)

Prva tri razreda srednje škole sadržaje neće pratiti preko TV programa, nego će materijale imati online i u virtualnim učionicama.

O terminu u kojem ćete s razrednicima u ponedjeljak, 16. ožujka 2020. testirati virtualnu učionicu bit ćete obaviješteni naknadno, no svi nastavnici imaju obvezu u ponedjeljak doći u školu u 8:00. Koliko će vremena biti potrebno za završetak tehničke pripreme i provedbu testiranja rada virtualne učionice, ovisi o trajanju otklanjanja teškoća s pristupom sustavu Office 365 za škole odnosno mreži MS Teams.

Učenici koji pohađaju praktičnu nastavu u radnom procesu ili radioničke vježbe kod poslodavaca u periodu održavanja nastave na daljinu NE OBAVLJAJU PRAKSU KOD OBRTNIKA/RADIONIČKE VJEŽBE IZVAN ŠKOLE, nego sudjeluju u nastavi na daljinu u petodnevnom radnom tjednu.

S obzirom na činjenicu da će od ponedjeljka u nastavi online sudjelovati više od pola milijuna učenika i nastavnika, moguće je da će doći do tehničkih poteškoća, koje ste dosad vjerojatno već iskusili prilikom pokušaja prijave na Microsoft Teams. Podsjećamo, na MS Teams se prijavljujete isključivo i samo svojom „školskom“ email adresom iz domene @skole.hr.

Ako u određenom trenutku zbog preopterećenosti sustava dođe do pucanja veze odnosno preopterećenosti sustava, nastavnici i učenici dužni su jedni s drugima komunicirati mailom.

Učenici trebaju izvršavati aktivnosti u virtualnim učionicama, ali to ne mora biti u realnom vremenu, jer možda imaju teškoća s pristupom internetu ili dijele uređaj s braćom i sestrama. Dakle, učenici svakako moraju odraditi svoje obveze, a što se vremena tiče, prihvatljivo je da ih odrade u bilo kojem trenutku tijekom dana.

Svi dani od ponedjeljka se računaju kao nastavni dani i upisuju se u e-Dnevnik. Sukladno tome, razrednici će pratiti aktivnosti učenika u virtualnim učionicama. Učenici koji se ni u jednom trenutku tijekom dana neće uključiti u virtualne učionice morat će donijeti ispričnicu za izostanak s nastave.

Nastavnici trebaju pratiti aktivnosti učenika, davati im zadatke, poticati ih na rad i okupljati u virtualne učionice.

Nužno je da učenici, koliko je god to moguće, dobiju povratnu informaciju o svojem radu i napretku (vrednovanje kao učenje, vrednovanje za učenje).

Tijekom nadolazeća dva tjedna nema ocjenjivanja (vrednovanja ishoda učenja).

U virtualnom okruženju vrijede slična pravila primjerenog ponašanja i ophođenja kao i u učionici. Dakle, učenici za neprimjerene oblike ponašanja mogu snositi posljedice.

MZO će isporučivati osnovni raspored sati za cijelu Hrvatsku za sve nastavnike koji nemaju spremna online predavanja.

Ako nastavnik ima gotova svoja predavanja, njegovi učenici ne moraju pratiti sadržaj koji je isporučio MZO, nego predmetni nastavnik u virtualnom razredu isporučuje sadržaj i aktivnosti, ali tada to mora biti jasno istaknuto na mrežnim stranicama škole.

Ako kod kuće nemate pristup internetu, molimo obratite se razrednicima, koji će o tome obavijestiti tajništvo, te ćemo za osiguranje pristupa internetu kontaktirati MZO.

1 do 3. razred srednje škole

RH (bez Istarske)

• UČENICI

U ponedjeljak trebaju pogledati snimljene online materijale prema rasporedu, o čemu će ih obavijestiti razrednik.

U utorak također gledaju snimljene materijale i testiraju razrede s predmetnim nastavnicima.

Od srijede idu u virtualni razredi slijede upute razrednika i predmetnih nastavnika.

Ako ima poteškoća, zadatke mogu obaviti tijekom dana.

• NASTAVNICI

U ponedjeljak razrednici testiraju virtualnu učionicu s učenicima, u utorak i predmetni nastavnici.

Od srijede razrednici daju u virtualnim razredima učenicima raspored i obavijesti, predmetni nastavnici daju aktivnosti i zadatke.

• RODITELJI

• MATURANTI

RH (bez Istarske)

• UČENICI

U ponedjeljak gledaju nastavu na Sportskoj televiziji i testiraju virtualni razred s razrednikom.

Raspored na SPTV: 12:45 – 14:00 – Matematika, Hrvatski jezik, Geografija, Engleski jezik, Njemački jezik

U utorak gledaju nastavu na SPTV i testiraju virtualni razred s razrednikom i predmetnim nastavnicima,

idu u virtualni razredi slijede upute razrednika i predmetnih nastavnika.

• NASTAVNICI

• RODITELJI

Ako učenik nije bio aktivan cijeli dan u virtualnom razredu, svoj izostanak treba opravdati razredniku.