RJEŠAVANJE PROBLEMA PRIJEVOZA UČENIKA
Autor: Martina Zerec, 9. 9. 2020.

Dragi učenici, poštovani roditelji,

s obzirom na teškoće vezane za organizaciju prijevoza, upućujem vas u dosad učinjeno po toj osnovi.

ŠTO O ORGANIZACIJI PRIJEVOZA NAVODE DOKUMENTI MZO-a i HZJZ-a?

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19

„S obzirom na različite načine prijevoza djece/učenika, nije moguće propisati jedinstvene mjere, već će osnivači i ravnatelji morati dogovoriti prijevoz u skladu s propisanim mjerama prema načinu prijevoza.“

„Ravnatelji su dužni ovisno o broju djece/učenika koji se prevoze organiziranim prijevozom utvrditi mogućnost prijevoza za djecu/učenike u skladu s Uputama te u slučaju nemogućnosti realizacije prijevoza, na propisani način žurno obavijestiti osnivača kako bi se prijevoz osigurao.“

Česta pitanja i odgovori vezano uz povratak u školu - ažurirano 4. 9. 2020.

„Gdje god je to moguće, osnivač ili drugi organizator prijevoza treba osigurati povećan broj vozila i veću frekvenciju vožnje u javnom prijevozu i organiziranom prijevozu učenika.“

„Kod organiziranog prijevoza neophodno je pridržavati se propisanih uputa za javni prijevoz koje se mogu pronaći na poveznici: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Preporuke-zarad-u-djelatnosti-prijevozaputnika-autobusima-tijekom-epidemije-koronavirusa-COVID-19.pdf te koliko je moguće grupirati učenike prema razrednim odjelima/odgojno-obrazovnim skupinama. U organiziranom prijevozu preporučljivo je razraditi raspored sjedenja djece/učenika pri čemu jedan učenik svakoga dana sjedi na istom mjestu u dolasku i odlasku iz škole. Učenici iz iste obitelji mogu sjediti jedan do drugoga. Isto tako, poželjno je da učenici istoga razrednoga odjela budu jedni uz druge uz poštivanje epidemioloških mjera. Ako učenici ulaze na više postaja, a pohađaju isti razredni odjel, dobro je predvidjeti mogućnost sjedenja u istom dijelu autobusa.“

ŠTO JE ŠKOLA ZAMOLILA NADLEŽNE?

Poštovani!

Svi su učenici Srednje škole Dragutina Stražimira obaviješteni da zbog propisanih mjera ove godine ne smiju koristiti organizirani prijevoz namijenjen učenicima osnovnih škola.

Ta je uputa sastavnica dokumenta vezanog za organizaciju nastave u ovoj nastavnoj godini, objavljenog na službenoj mrežnoj stranici 4. rujna 2020., te su učenici s njome usmeno upoznati u ponedjeljak, 7. rujna 2020., a na zamolbu kolegice Čosić, razrednici su jutros upozoreni da je to potrebno dodatno naglasiti.

O istome je u tjednu uoči početka nastave obaviješten prijevoznik, te je problem spomenut na sastancima ravnatelja, predstavnika Grada i lokalnog Stožera civilne zaštite.

Danas, 8. rujna 2020., nakon opetovanih upita roditelja o prijevozu srednjoškolaca, Gradu je (Čazmatrans u Kopiji) upućen e-mail sljedećeg sadržaja:

Poštovani gospodine gradonačelniče,

molimo Vas za pomoć oko organizacije prijevoza za učenike zelinske srednje škole.

Budući da je nastavni sat skraćen na 40 minuta, zamolili smo Čazmatrans za prilagodbu voznog reda i dobili usmeno obećanje da će učiniti koliko mogu, te nam poslati vozni red kad bude kompletiran.  Ako je moguće, molim Vas da i Vi odnosno Grad Sveti Ivan Zelina podržite našu zamolbu. Organizacija prijevoza nije naša zakonska obveza, no i Školi je u interesu da učenici redovito pohađaju nastavu, te bi ignoriranje roditeljskih upita po toj osnovi nepotrebno dovelo do stvaranja nepovjerenja između roditelja i učenika s jedne, te škole s druge strane.

U nadi da ćete za našu zamolbu imati razumijevanja, srdačno Vas pozdravljam.

S obzirom na gore navedeno, podržavam postupak kolegice, te se nadam rješenju u najkraćem mogućem roku.

Ukoliko srednjoškolci ne smiju putovati organiziranim prijevozom, a prijevoznik procijeni da je uvođenje dodatnih linija nerentabilno, molim konkretan savjet za organizaciju nastave za učenike zelinske srednje škole koji zbog nepostojanja prijevoza neće moći pohađati nastavu. Podsjećam, opcija nastave na daljinu aktivira se u slučajevima kada je učeniku propisana mjera samoizolacije, ali ne i zbog nemogućnosti dolaska u školu povezanog s nedostatnim autobusnim linijama.

Unaprijed zahvaljujem.

S poštovanjem,

Martina Zerec, ravnateljica

OSNOVNA ŠKOLA DRAGUTINA DOMJANIĆA također je poslala upit vezan za korištenje organiziranog prijevoza od strane učenika naše škole.

Dakle, obveza je škole obavijestiti nadležne o problemu, što smo i učinili. Napominjem da srednje škole nemaju ovlasti samostalno dogovarati red vožnje s prijevoznicima, no rješenje ovog problema naš je zajednički interes, te se nadam da će se postići zadovoljavajuće rješenje.

Srdačan pozdrav!